Dienvidkoreja strauji iekaro pasauli. Bet ne ar militāriem vai ekonomiskiem līdzekļiem. Dienvidkorejiešu "ierocis" ir viņu popkultūra. Šajā valstī radītā mūzika, televīzijas seriāli un šovi, mākslas filmas, videospēles, apģērbi, aksesuāri un kosmētika pēdējā desmitgadē ir kļuvuši par masu patēriņa preci ne vien visā Āzijā, bet arī rietumvalstīs. Paši dienvidkorejieši šo fenomenu dēvē par hallyu, ko latviski var tulkot kā "korejiešu vilnis".
Dienvidkorejiešu režisora Bona Džunho traģikomēdijas Parazīts februāra sākumā iegūtās četras ASV Kinoakadēmijas balvas Oskars, tostarp kā 2019. gada vislabākajai filmai, varētu dot jaunu grūdienu valsts kultūras eksportam. Tas ieņem aizvien nozīmīgāku vietu Dienvidkorejas ekonomikā, ko vairs tik ļoti neorientē uz rūpniecību.
Pagrieziena punkts
Jau pirms 9. februāra vakara, kad filma Parazīts ieguva četras zeltītās Oskara statuetes, Bons Džunho bija viens no starptautiski viszināmākajiem dienvidkorejiešu kinorežisoriem. Taču tovakar par viņu uzzināja vēl miljoniem cilvēku, kuri, visticamāk, pirms tam neko nebija dzirdējuši par Dienvidkorejas un Āzijas kino. Parazīts vismaz uz dažām nedēļām ir kļuvusi par planētas karstāko filmu, kuras pārsteidzošos panākumus un tajā skarto tematiku (milzīgā ienākumu plaisa starp sabiedrības nabadzīgākajiem un bagātākajiem slāņiem) turpina analizēt mediji.
Pirmajā nedēļā pēc Oskaru saņemšanas filma ASV kinoteātros nopelnīja 5,5 miljonus dolāru (pieci miljoni eiro). Tas ir izcils rezultāts filmai, kas nav angļu valodā un tika demonstrēta jau 19. nedēļu, raksta vietne IndieWire.com. Patlaban salīdzinājumā maz izmaksājušais – 11 miljonus dolāru (10 miljoni eiro) – Parazīts visā pasaulē ir nopelnījis jau aptuveni 180 miljonus dolāru (166 miljoni eiro). Jāatgādina, ka filmas vispasaules triumfu aizsāka aizvadītā gada Kannu kinofestivālā iegūtā galvenā balva – Zelta palmas zars.
Pēc Parazīta vēsturiskā triumfa Oskaru ceremonijā režisora Bona Džunho dzimtenē cer, ka filmas panākumi sekmēs Dienvidkorejas kino popularitāti pasaulē. "Šie četri Oskari un Kannu festivāla Zelta palmas zars ir uzskatāmi par visu korejiešu kinoveidotāju pēdējo simt gadu darba augli," paziņoja Dienvidkorejas prezidents Muns Džēins. "Šis ir sākums Korejas kinomākslas nākamajiem simt gadiem."
Dienvidkorejas Filmu padome prognozē, ka tas būs pagrieziena punkts, lai pieaugtu globālais pieprasījums pēc korejiešu filmām. 2018. gadā Dienvidkorejas kino eksports bija 41,6 miljonus dolāru (38,4 miljoni eiro) vērts. Parazīts pērn šo rādītāju uzlaboja ar uzviju. "Korejiešu filmas ir piepildījušas pasaules vislielāko kinofestivālu skatītāju zāles jau vairāk nekā desmit gadu. Kinomāni un starptautiskā kino cienītāji jau līdz šim zināja korejiešu filmas," Kjuns Hjunkims, kurš ir profesors Kalifornijas Universitātē Ērvainā, komentēja raidsabiedrībai Voice of America. "Bet tagad ir sasniegts punkts, kad ierindas kinoskatītāji saprot: Dienvidkorejā veido lieliskas filmas."
Daudz uzslavu par Parazīta starptautiskajiem panākumiem ir saņēmusi arī filmas izpildproducente Mikija Lī. Dienvidkorejas visslavenākā uzņēmuma – Samsung – dibinātāja mazmeita jau vairāk nekā 20 gadu aktīvi popularizē dienvidkorejiešu filmas pasaulē. Mikijai Lī piederošais uzņēmums CJ E&M ne tikai producē un izplata filmas un televīzijas seriālus, bet arī atrod un sagatavo nākamās dienvidkorejiešu popzvaigznes, kas pašlaik pasaulē ir daudz zināmākas par šīs valsts kino. "Es ar lielu pārliecību turpinu atbalstīt Dienvidkorejā radītu saturu, jo ticu tam," Lī sacīja sarunā ar televīzijas kanālu CNN. "Es patiešām ticu, ka mūsu radītais saturs ir stilīgs un ļoti atšķiras no citur radītā." Eksperti arī uzskata, ka Parazīta panākumi palīdzēs Dienvidkorejas izklaides industrijai kopumā. "Tas pilnīgi noteikti ir panākums, kas palielinās pasaules interesi par Dienvidkorejā radīto saturu. Ne tikai par televīzijas seriāliem un popmūziku, bet arī filmām," Sans Vunhans, kurš ir analītiķis finanšu konsultāciju uzņēmumā Eugene Investment & Securities, uzsvēra ziņu aģentūrai Bloomberg.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 21.- 27. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Itamars Toledano
Itamars Toledano
Itamars Toledano