ASV Kongresā pilnā sparā rit impīčmenta izmeklēšana pret prezidentu Donaldu Trampu par to, ka viņš, iespējams, ir izmantojis savu pozīciju, lai mēģinātu piespiest Ukrainas kolēģi veikt izmeklēšanu, kas varētu kaitēt Trampa politiskajam konkurentam Džozefam Baidenam, kurš cīnās par Demokrātu partijas nomināciju 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanās.
Teorētiski impīčmenta izmeklēšana var novest pie Trampa nonākšanas uz apsūdzēto sola un amata zaudējuma. Jāatgādina, ka Tramps ir tikai ceturtais ASV prezidents, pret kuru ir sākta šāda parlamentārā izmeklēšana, neviens no trim iepriekšējiem amatu impīčmenta rezultātā gan nezaudēja.
Apsveikuma zvans
Atsevišķi Demokrātu partijas politiķi Republikāņu partiju pārstāvošā Trampa impīčmentu pieprasīja vēl pirms viņa stāšanās amatā 2017. gada sākumā, jo bija nopietnas aizdomas par iespējamiem Trampa kampaņas pārstāvju kontaktiem ar Krievijas valdību pirms 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanām. Tajās Kremlis acīmredzami atbalstīja Trampu. Ar lielu nepacietību tika gaidīti rezultāti īpašā prokurora Roberta Millera gandrīz divus gadus ilgajai izmeklēšanai, taču tajā neatklājās neapgāžami pierādījumi sadarbībai starp Trampa štābu un Maskavu un Trampa mēģinājumiem kavēt šādu iespējamo saišu izmeklēšanu.
Pēc tam kad septembrī medijos parādījās ziņas par Baltā nama atteikšanos nosūtīt Kongresam kāda ASV izlūkdienestā strādājoša anonīma trauksmes cēlēja iesniegumu, Vašingtonas politiskajās aprindās runas par iespēju beidzot sākt impīčmenta procedūru pret Trampu uzņēma jaunus apgriezienus. Vēlāk atklājās, ka informācija, ko trauksmes cēlējs augustā bija nodevis Nacionālās izlūkošanas apvienības ģenerālinspektoram, ir saistīta ar 25. jūlijā notikušo telefonsarunu starp Trampu un Ukrainas jaunievēlēto prezidentu Volodimiru Zelenski. Sarunas formālais mērķis bija apsveikt Zelenski ar stāšanos amatā.
Savā iesniegumā trauksmes cēlējs apgalvoja, ka tālsarunā Tramps vairākas reizes ir mudinājis Zelenski sākt izmeklēšanu pret bijušo ASV viceprezidentu Baidenu un viņa dēlu Hanteru. To apstiprināja arī nepilnīgais sarunas atšifrējums, ko, skandālam pieņemoties spēkā, publiskoja Baltais nams. Trauksmes cēlējs uzskatīja, ka ASV prezidents ir izmantojis savas amata pilnvaras, lai panāktu ārvalstu valdības iejaukšanos 2020. gada prezidenta vēlēšanās. Anonīmais ziņotājs arī apgalvoja, ka saruna esot "dziļi satraukusi" Trampa administrācijas amatpersonas, kuras rīkojās, lai tā nenonāktu atklātībā.
Ir būtiski atzīmēt, ka abu prezidentu telefonsaruna notika dažas dienas pēc tam, kad Tramps bija apturējis 391 miljona dolāru (356 miljoni eiro) vērtas militārās palīdzības piešķiršanu Ukrainai. Trampa politiskie oponenti uzskata, ka tādējādi viņš vēlējās izdarīt spiedienu uz Ukrainas jauno valdību. Baltais nams to kategoriski noraida.
Nepierādītas aizdomas
Trampa lūgums Zelenskim bija saistīts ar jau agrāk apšaubītām aizdomām, ka Baidens savulaik it kā esot izmantojis savu atrašanos ASV viceprezidenta amatā, lai piespiestu Ukrainas varasiestādes izbeigt krimināllietu, kas varētu kaitētu viņa dēlam.
Hanters Baidens 2014. gadā, kad viņa tēvs bija ASV viceprezidents, kļuva par Ukrainas enerģētikas uzņēmuma Burisma valdes locekli. 2016. gadā Baidens vecākais toreizējai Ukrainas valdībai pieprasīja atlaist ģenerālprokuroru Viktoru Šokinu, kura vadītā iestāde veica izmeklēšanu pret Burisma īpašnieku Mikolu Zločevski. Savukārt pērn, uzstājoties kādā konferencē, bijušais ASV viceprezidents dižojās, ka ir panācis Šokina atlaišanu, piedraudot iesaldēt ASV finansiālo palīdzību Ukrainai.
Laikā, kad Baidens jaunākais strādāja ārvalsts uzņēmumā, viņš saņēma pārmetumus, ka pakļauj savu tēvu interešu konflikta riskam. Taču līdz šim atklātībā nav nonākuši pierādījumi, ka Baidens seniors ar nodomu būtu pieņēmis kādus politiskus lēmumus, kas nestu labumu viņa atvasei. Arī bijušais Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko, kurš amatu ieņēma pēc atlaistā Šokina, apgalvo, ka nav iemesla veikt izmeklēšanu pret Baideniem, jo neesot nekādu pierādījumu par iespējamiem Hantera Baidena noziegumiem laikā, kad viņš strādāja Burisma, vēsta raidsabiedrība BBC.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 11.-17.oktobra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!