Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -1 °C
Daļēji apmācies
Ceturtdiena, 21. novembris
Andis, Zeltīte

Ābols var nokrist tālu no ābeles

Igauņu pētnieks noskaidrojis, ka bērni ļoti reti pārmanto savu vecāku rakstura iezīmes.

Skat, cik puika līdzīgs tēvam! Tiešām? Vai bez dažām sejas iezīmēm un matu krāsas bērnus ir pamats uzskatīt par vecāku kloniem? Zinātnieki apšauba šo pieņēmumu, īpaši atvašu spēju pārmantot dzimtai šķietami raksturīgās personības īpašības. Zinātnieki pat nākuši klajā ar atklāsmi, ka bērni raksturā saviem vecākiem ir tikai nedaudz līdzīgāki nekā kādam nejauši izvēlētam svešiniekam.

RAKSTURU NEPĀRMANTO

Salīdzinot bērnus ar viņu vecākiem, cilvēki nereti norāda ne vien uz ārējo līdzību, bet arī kopīgajām uzvedības iezīmēm. Piemēram, viena dzimta ir pazīstama kā nemitīgi joku plēsēji, citus apkārtējie uzskata par sīkstuļiem, bet vēl kādiem raksturīga mūžīgā neapmierinātība. Lai arī varētu šķist, ka šīs īpašības ir pārmantotas no vecākiem, Edinburgas Universitātes pētnieki nonākuši pie slēdziena, ka šādu mantojumu ģenētiski nevar apstiprināt.

"Katrā valodā ir kāds teiciens ar līdzīgu nozīmi kā angļu "kāds tēvs, tāds dēls", un daudzi cilvēki tam patiešām tic, attiecīgi vērtējot cilvēkus pēc tā, kādi ir viņu vecāki. Taču patiesībā pastāv pavisam niecīga iespējamība, ka bērni raksturā ir līdzīgāki vecākiem nekā kādam svešiniekam," vietnē PsyArXiv publicētajā ziņojumā apgalvo darba autors Renē Metuss. Jāpiebilst, ka šajā vietnē tiek ievietoti zinātniskie pētījumi, kas citiem zinātniekiem vēl jāpārbauda.

NAV LĪDZĪGI RADIEM

Igauņu speciālists pētījumu veica kopā ar kolēģiem Tartu Universitātē, piesaistot vairāk nekā tūkstoš brīvprātīgo pāru, kuros abus cilvēkus vieno tuvas radnieciskas saites. Viņu uzdevums bija izvērtēt personību veidojošās "lielā piecinieka" īpašības – atvērtību, apzinīgumu, ekstravertumu, pieklājību un neirotismu, kā arī apmierinātību ar dzīvi. Šis modelis akadēmiskajā psiholoģijā tiek uzskatīts par uzticamāko personības pētījumos.

Lai informācija būtu precīzāka, zinātnieki par katru dalībnieku ievāca papildu informāciju vēl no citiem radiniekiem, tādējādi izveidojot pilnvērtīgu personības karti. Kad tajā esošie dati tika salīdzināti ar otra dalībnieka datiem, izrādījās, ka abiem sakrita tikai aptuveni 40% rakstura īpašību, kas ir diezgan maz, ņemot vērā tuvo radniecību.

IZCELSME – NESKAIDRA

Lai labāk ilustrētu atšķirības, darba autori pat izstrādāja hipotētisku scenāriju. Viņi aplēsa, ka gadījumā, ja nejaušam pētniekam būtu jāsakārto pa ģimeņu mapēm dažādu cilvēku personības apraksti, kuros nav norādīti personu vārdi, iespējamība, ka vecāki nonāktu vienā mapē ar bērniem, būtu tikai 39%. Savukārt 33% gadījumu tie tiktu sajaukti ar svešiniekiem, kuriem piemīt līdzīgas īpašības.

Personības veidošanās psihologus interesē jau sen, taču līdz šim atbildes uz fundamentāliem jautājumiem nav iegūtas. Arī šis pētījums vēl vairāk saduļķo ūdeni. Tas, piemēram, nepalīdz izskaidrot iepriekšējos pētījumos noskaidroto, ka adoptētie bērni pat pēc daudziem vienā ģimenē pavadītiem gadiem raksturā atšķiras no audžuvecāku bioloģiskajiem bērniem.

Metuss nemēģina pārliecināt, ka personības iezīmes vispār nav pārmantojamas, taču uzsver, ka pārmantojamība nav nozīmīga. Viņš sliecas uzskatīt, ka rakstura iezīmes tiek izkoptas ar audzināšanu vai ilgstošu atrašanos kopīgā vidē. 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli

Pēda, kas paliek

Šoreiz sākšu ar nedaudz provokatīvu jautājumu – kā jūs teiktu, kas ir Latvijas nacionālais sporta veids? Nu, tāds, kas katram te dzīvojošajam ir asinīs jau līdz ar piedzimšanu, un, pat ja profesion...

Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata