Jēra gaļas plovs
Galvenais plovam esot proporcija – rīsiem un buljonam vai ūdenim jābūt proporcijā 1 : 2. Piemēram, ja ir viens kilograms rīsu, jābūt diviem litriem šķidruma. Pārējais ir improvizācija, turoties pie "obligātajām" sastāvdaļām: gaļas, rīsiem, sīpoliem, burkāniem un garšvielām
Pagatavošanas laiks: apmēram 1 stunda
Daudzums: vesels katls!
Sarežģītības pakāpe: ir ko ņemties
Sastāvdaļas:
- 500 g jēra gaļas (man bija no kājas gabala)
- 400 g sīpolu
- 400 g burkānu
- 2 sarkanās paprikas sāls un svaigi malti melnie pipari
- 1 ēd. k. koriandra graudu
- 1 ēd. k. kumīna sēklu
- 1 čili pāksts
- 100 g Jumbo rozīņu
- 100 g žāvētu melno plūmju
- saujiņa kaltētu bārbeļu ogu
- 400 g rīsu
- 800 ml buljona vai ūdens
- 1 ķiploka galviņa
Es buljonam pievienoju arī krietnu šķipsnu lētā safrāna maisījuma – tādu var iegādāties Centrāltirgū garšvielu stendā pie dārzeņu paviljona. Tas plovam piešķīra ne tik daudz garšu, cik smuku krāsu.
Pagatavošana:
1. Rīsus noskalo un atstāj ūdenī uz kādām 10 minūtēm. Gaļu sagriež kumosa vai nedaudz lielākos gabalos un strauji apcep sakarsētā katlā bagātīgā eļļas daudzumā līdz šašlika konsistences gatavībai. Izņem gaļu no pannas, ieliek citā katliņā zem vāka, lai neatdziest.
2. Lielajā katlā tajā pašā eļļā apcep sakapātus sīpolus zeltaini brūnus, pievieno rupji rīvētus burkānus un gabaliņos sasmalcinātu papriku, pieber garšvielas (koriandra un kumīna sēklas pirms tam rupji sagrūž ar piestu, lai aromāti atveras) un sāli. Maisot cep, līdz dārzeņi mīksti. Pievieno sacepto gaļu, samaisa, izkarsē. Pievieno veselu, nesagrieztu čili pāksti.
3. Virs dārzeņiem klāj noskalotos rīsus (ūdeni nolej) vienmērīgā kārtā – klāj tāpēc, ka vajag uzmanīgi, maisīt nedrīkst! Pēc tam prātīgi pārlej verdošu, jau sasālītu buljonu vai ūdeni – tā, lai "saklātās" dārzeņu, gaļas un rīsu kārtas neizjaucas. Pārkaisa rozīnes, bārbeļu ogas un žāvētās plūmes. Ķiploka galviņai nogriež mazliet virsiņu un ar griezuma pusi pa priekšu iestumj ķiploku katlam pa vidu.
4. Neko nemaisa, strauji uzkarsē, lai sāk burbuļot, tad karstumu noregulē pavisam mazu, uzliek vāku un ļauj briedināties pusstundu. Pirms pasniegšanas apmaisa, var iemaisīt arī svaigu, sakapātu kinzu.
Ātrie salāti pie plova un ne tikai
Kāds draugs man pastāstīja, ka šādus salātus tradicionāli pie plova pasniedz uzbeki – svarīgākais esot ļoti aromātiski tomāti. Tādu mums te, Latvijas ziemā, nav, bet ir variants – ķirštomātiņi, kurus var atrast ļoti smaržīgus. Vēl salātus papildināju ar kinzu un šļuciņu olīveļļas, kuras uzbeku receptē nav, bet labi iederas.
Pagatavošanas laiks: 5 minūtes
Daudzums: 2 porcijas
Sarežģītības pakāpe: vienkāršāk vairs nevar
Sastāvdaļas:
- 300 g ķirštomātiņu
- 1 mazs sarkanais sīpols
- 1 svaiga čili pāksts bez sēklām
- sāls
- svaigs koriandrs
- šļuciņa labas olīveļļas
Lielveikalos nopērkamie čili lielākoties nav ļoti asi, tos var droši izmantot šajā receptē, vienīgi labāk bez sēklām.
Pagatavošana:
1. Ķirštomātiņus sašņikā garenos gabaliņos, apmēram astotdaļās – šim nolūkam būs vajadzīgs ass jo ass nazis. Smalkās pusšķēlītēs sagriež arī sīpolu.
2. Kinzu sīki sakapā. Čili piparam iztīra sēklas un to smalki sagriež.
3. Visu liek bļodā, pieber sāli pēc garšas, pielej šļuciņu labas olīveļļas un samaisa.
4. Var pasniegt uzreiz, bet pilnvērtīgākai garšai iesaku atstāt savilkties ledusskapī uz pāris stundām vai nakti. Šādi salātiņi piestāv ne tikai plovam, bet arī citiem sātīgiem ēdieniem, kas prasās pēc kāda pikanta svaiguma piedevās.